Za čistu peć, kamin i dimnjak bez muke – samo ubacite prah ili brikete za čišćenje u vatru! Učinkovito uklanja čađu i naslage, poboljšava sagorijevanje i smanjuje rizik od zapaljenja dimnjaka. Održavajte svoj sustav grijanja sigurnim i efikasnim uz minimalan trud!
Kad nastupi zima, svi želimo da naši kotlovi, peći, kamini i dimnjaci rade besprijekorno. Međutim, bez pravilnog održavanja i redovitog čišćenja, može doći do smanjenja učinkovitosti, povećanja rizika od požara, pa čak i ozbiljnih oštećenja.
Peći i kotlovi na drva, pelete i kamini zahtijevaju redovito čišćenje kako bi se održala njihova učinkovitost. Drvene peći i peći na pelete nakupljaju najviše čađe, pa ih treba čistiti češće
U ovom članku, naučit ćete kako očistiti ove dijelove sustava centralnog grijanja uz pomoć nekoliko jednostavnih alata i sredstava, uključujući brikete za čišćenje čađe, prašak za čišćenje čađe i specijalizirane proizvode za čišćenje stakla od kamina.
Održavanje učinkovitosti i sigurnosti
Redovito čišćenje kotlova, peći i dimnjaka povećava učinkovitost grijanja. Čisti sustav troši manje energije, čime štedite na računima za energiju. Također, smanjuje se opasnost od požara izazvanog nakupljanjem čađe, što može ozbiljno ugroziti sigurnost vašeg doma.
*OPREZ*
• Izbjegavajte kontakt s kožom i očima – Sredstva za čišćenje vrlo učinkovit, ali potrebno je paziti da ne dođe u kontakt s kožom ili očima. Ako se to dogodi, odmah isperite područje vodom.
• Držite izvan dohvata djece – Kao i svi kemijski proizvodi, treba ih držati izvan dohvata djece.
• Spriječite koroziju – Sredstva za čišćenje su najučinkovitija ako se koristi prije nego što se dimovodne cijevi napune čađom. Redovito čišćenje sprječava gomilanje čađe, čime se sprječava i eventualna korozija u cijevima.
Nakupljanje čađe i drugih čestica može dovesti do blokade dimnjaka, što može uzrokovati natrag vraćanje dima u prostoriju. Održavanje čistoće sprječava ovaj rizik i osigurava sigurno korištenje sustava za grijanje.
Za čišćenje svojeg generatora topline trebat ćete nekoliko osnovnih alata:
- Četke za čišćenje
- Prašak ili brikete za čišćenje čađe
- Usisavač za pepeo
Postupak čišćenja praškom
Prah za čišćenje čađe DIAVOLINA 270g
Prah za čišćenje čađe brzo i efikasno čisti dimnjake, smanjujući rizik od požara i poboljšavajući protok dima. Evo kako ga pravilno koristiti:
- Zagrijavanje dimnjaka – Prije nego što počnete s upotrebom praha, vatra unutar peći, kamina ili kotla mora biti aktivna barem nekoliko sati. Dimnjak i cijevi moraju biti dovoljno zagrijani da bi se postigao najbolji učinak.
- Raspirivanje vatre – Podignite vatru i otvorite poklopac ili prigušivač na pola.
- Pospite prah – Posipajte prah za čišćenje na usijanu posudu za žeravicu. U nekoliko minuta počinje djelovanje praha koji uzrokuje izlaz bijelog dima iz dimnjaka, što označava da su katalitičke supstance počele raditi na čađi i katranu.
- Ponovno otvorite dimnjak – Nakon nekoliko minuta, ponovno otvorite dimnjak. Prah će i dalje djelovati na naslage, smanjujući njihovu gustoću i čineći ih lakšima za uklanjanje.
Upotreba briketa za čišćenje čađe
Briket za čišćenje čađe DIAVOLINA (za kotlove za centralno grijanje i kamine)
- Naložite jaku vatru – Za početak, potrebno je zapaliti jaku vatru u kotlu, peći ili kaminu kako bi se dimnjak dobro zagrijao. Ovo pomaže omekšati naslage čađe i katrana koje se nakupljaju.
- Dodajte briket – Kada imate dovoljno usijanog žara, na veću količinu žara ubacite jedan briket za čišćenje. Briket će se zapaliti i početi sagorijevati, otpuštajući katalitičke supstance koje razgrađuju čađu i katran.
- Sagorijevanje briketa – Briket će sagorijevati između 40 i 60 minuta, a u tom vremenskom razdoblju katalitičke supstance nastavit će djelovati na naslage čađe i katrana, smanjujući ih na praškaste tvari koje je lako ukloniti.
- Nakon sagorijevanja – Kada briket u cijelosti izgori, proces čišćenja nastavlja se i dalje, i to kroz nekoliko sati. Nakon što sagorijevanje završi, možete nastaviti loženje klasičnim ogrjevom, a čišćenje je već postignuto.
Sredstvo za čišćenje stakla od kamina
Staklo kamina često postane zamazano od katrana i čađe, što može ometati njegovu efikasnost i izgled. Za čišćenje stakla kamina, preporučuje se korištenje specijaliziranog sredstva za čišćenje stakla od kamina.
Sredstvo za čišćenje staklenih i glatkih površina kamina DIAVOLINA Supervetro 500ml
Evo kako ga koristiti:
- Prskanje sredstva na staklo – Otrebno je poprskati sredstvo za čišćenje po zamazanoj površini stakla.
- Ostavite da djeluje – Ostavite sredstvo da djeluje nekoliko sekundi kako bi razgradilo naslage čađe i katrana.
- Brisanje stakla – Nakon što je sredstvo djelovalo, obrišite staklo suhom krpom koja ne ostavlja dlačice ili papirom. Ovo će ukloniti naslage i vratiti staklu sjaj.
- Teže mrlje – Ako imate teže mrlje, ostavite proizvod da djeluje najmanje 5 minuta, a nakon toga očistite četkom i toplom vodom.
Dodatna prednost ovog sredstva je da tijekom pranja stvara tanki prozirni sloj na staklu koji usporava nastanak novih naslaga katrana, olakšavajući buduće čišćenje.
Usisavanje ostataka
Nakon što završi sagorijevanje praha ili briketa za čišćenje čađe, važno je temeljito ukloniti sve ostatke iz ložišta i dimnjaka. Ostatke koji su ostali nakon sagorijevanja briketa najbolje je usisati pomoću usisavača za pepeo, posebno dizajniranog za takve zadatke.
Prije nego što počnete, provjerite da je dimnjak dovoljno hladan, kako bi se spriječila bilo kakva opasnost od požara. Usisavanjem ostataka čađe i smole, očistit ćete prostor i pripremiti ložište za sljedeće korištenje, čime ćete osigurati bolji protok dima i povećati učinkovitost sustava grijanja.